Minggu, 01 Juli 2012

Πρωταθλήτρια Ευρώπης Ισπανία νίκησε την Ιταλία 4-0 μετά

ΚΙΕΒΟ - Ισπανία φαίνεται έντονος στον Ευρωπαϊκό τελικό του Κυπέλλου ταυτόχρονα εξασφαλίζει τους εαυτούς τους ως πρωταθλητές Ευρώπης μετά από μια επιτυχημένη κατάκτηση της Ιταλίας με σκορ 4-0 το 2012 ευρωπαϊκό τελικό του Κυπέλλου στο Ολυμπιακό Στάδιο του Κιέβου, Ουκρανία, την Κυριακή ή τη Δευτέρα (02/07/2012) νωρίς το πρωί ώρες. Τέσσερα γκολ-νίκη "Furia Roja La" τυπωμένο από τον David Silva, Jordi Alba, Φερνάντο Τόρες, και Χουάν Μάτα.

Και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι με αργό ρυθμό από τις αρχές λεπτά. Ισπανικά με tiki-Τάκα τακτική, ήταν σε θέση να περιορίσει την άμυνα της Ιταλίας. Xavi Hernandez άνοιξε την πρώτη ευκαιρία για την Ισπανία στο 10ο λεπτό. Ωστόσο, η σκληρή κλωτσιά μπάλες ξεκίνησε τη συνεργασία με χώρες της ΚΑΕ Fabregras κηλίδα έξω από το κουτί του πέναλτι ήταν επιπλέει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι λεπτό Ιταλία.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι Ισπανοί ήταν τελικά σε θέση να αλλάξετε τις πρώτες σκορ χάρη σε γκολ από τον Σίλβα στο 14ο λεπτό. Ξεκινώντας από την Xavi Hernandez, Andres Iniesta και απογειώθηκε με πέρασμα για Φάμπρεγκας. Ξέφυγε από την παγίδα οφσάιντ, Fabregas διάτρητο τότε την καρδιά της άμυνας και αφήστε το δόλωμα είναι σταγόνα Εντυπωσιάστηκα αμέσως από την κεφαλίδα Σίλβα. Silva επικεφαλής την μπάλα στο γκολ, 1-0 στην Ισπανία.

Αριστερά πίσω από ένα στόχο, η Ιταλία δεν μπορεί να παραμείνει σιωπηλή. Mario Balotelli σχεδόν ισοφάρισε με κεφαλιά, όταν σταυρό Φεντερίκο Balzaretti δεν μπορεί να ωθηθεί πάνω από τον τερματοφύλακα Ίκερ Κασίγιας στο 27ο λεπτό.

Από τα μέσα του πρώτου γύρου, η Ισπανία περισσότερες επιβιώσουν. Εν τω μεταξύ, η Ιταλία συνεχίζουν να προσπαθούν να διαλύσουν τις άμυνες Gerard Pique et al. Αντόνιο Κασάνο πήρε την ευκαιρία στο 29ο λεπτό. Δυστυχώς, πυροβόλησε επιθετικός της Μίλαν ήταν αδύναμο και η μπάλα μπορεί να προβλεφθεί εύκολα από Casiilas.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, πάλι και πάλι Κασίγιας εκτελείται άψογα. Αυτή τη φορά, η Ρεάλ Μαδρίτης τερματοφύλακας ήταν σε θέση να αντέχει τη σκληρή κλωτσιά Ignazio Αμπάτε από έξω από το κουτί στο 33ο λεπτό με πολύ καλά.

Συνδυασμός των Αντρέα Πίρλο και Ρικάρντο Montolivo συνεχίσει να περιορίσουν την άμυνα της Ισπανίας μέχρι το τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου. Συνέχισε να επιτεθεί, το "Gli Azzurri" έχασε συγκέντρωση στην άμυνα. Τέλος, μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να σκοράρει ισπανικά δεύτερο γκολ του με την Άλμπα στο 42ο λεπτό. Λάβετε ψηθεί πέρασμα από Xavi, τότε Άλμπα κηρύξουν την έναρξη της οριζόντιας κατεύθυνσης, χωρίς να είναι σε θέση να προβλέψει Μπουφόν.

Μετά το ημίχρονο, Ιταλία καταστείλει άμεσα την ισπανική άμυνα. Αντικαταστήστε Antonio Di Natale, είχε μια χρυσή ευκαιρία μετά από ένα πέρασμα οφσάιντ στο 51 λεπτό. Ωστόσο, η σκληρή μπάλες κλωτσιά στο κουτί του πέναλτι μπορεί ακόμα να είναι πολύ καλά αναμένεται από Κασίγιας.

Επιβράδυνε το ρυθμό του παιχνιδιού στη μέση από το δεύτερο. Η Ιταλία φαίνεται δύσκολο να διεισδύσουν στην ισπανική άμυνα. Εν τω μεταξύ, πλευρά Vicente Del Bosque, το περισσότερο την μπάλα στη μεσαία γραμμή, ενώ κατά καιρούς κακόβουλες επιθέσεις από τις πτέρυγες.

Μπαίνοντας στα τελευταία δέκα λεπτά, η Ιταλία φαίνεται όλο και πιο απογοητευμένοι που δεν είναι σε θέση να διεισδύσουν στην ισπανική φρούριο. Αργότερα χρησιμοποιήθηκε από τον Ινιέστα και τους φίλους του για να αναλάβει το παιχνίδι.

Κατά την 84η λεπτό, υποκατάστατο Φερνάντο Τόρες τελικά διαψεύστηκαν οι ελπίδες της Ιταλίας, μετά οι Ισπανοί ήταν σε θέση να προσθέσει keungulan 3-0. Παραλαβή σχολίων από Τσάβι, την Τσέλσι επιθετικός, πέρασμα οφσάιντ, και στη συνέχεια κατευθύνθηκε αμέσως την σέντρα στην αριστερή γωνία του τέρματος χωρίς να είναι σε θέση να προβλέψει Μπουφόν.

Δύο λεπτά υπόλοιπο, υποκατάστατο, Χουάν Μάτα πληροί το σκορ σε 4-0 στην Ισπανία μετά σε θέση να μεγιστοποιήσουν τα οφέλη από το δόλωμα Τόρες. Αποτέλεσμα ήταν και η τελευταία μέχρι το τέλος του παιχνιδιού και κάνουν την Ισπανία ως πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Σύμφωνα με την UEFA, σε όλο το παιχνίδι, η Ισπανία ήλεγχε την μπάλα όσο το 52 τοις εκατό και πυροβόλησαν εννέα από τις 14 βολές ακριβείς βολές για γκολ. Η ισπανική δημιουργήσαμε έξι πιθανότητες από 11 πειράματα.

Ομάδες:
Ισπανία (4-3-3): 1-Ίκερ Κασίγιας, ο Sergio Ramos, 15, 3-Gerard Pique, 18-Jordi Alba, 17-Alvaro Arbeloa? 16-Sergio Busquets, 14-Xabi Alonso, 8-Τσάβι, 6 - Andres Iniesta, Cesc Fabregas 10 - (9-Φερνάντο Τόρες 75), 21-David Silva (7-Pedro Rodríguez 58).

Ιταλία (4-1-3-2): 1-Gianluigi Buffon, 7-Ignazio Abate, 15-Ανδρέα Barzagli, 9-Λεονάρντο Bonucci, 3-Τζιόρτζιο Κιελίνι (6-Φεντερίκο Balzaretti 21), 8-Claudio Marchisio, 21 - Αντρέα Πίρλο, 16-Ντανιέλε Ντε Ρόσι, ο Riccardo Montolivo 18 - (5-Thiago Motta 56), 10-Αντόνιο Κασάνο (11-Antonio Di Natale 45), 9-Mario Balotelli.

Διαιτητής: Πέδρο Proenca (Πορτογαλία)

Preview: Η ισπανική παίκτης Δαβίδ Σίλβα γιορτάσουν ένα γκολ κατά της Ιταλίας στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2012 ευρωπαϊκό τελικό στο Ολυμπιακό Στάδιο του Κιέβου, Ουκρανία, την Κυριακή ή τη Δευτέρα (02/07/2012) νωρίς το πρωί ώρες. Ο στόχος ήταν να προετοιμάσει τη νίκη της Ισπανίας 4-0 και κατέκτησε το Euro 2012.