Minggu, 01 Juli 2012

Европските шампиони Шпанија победи Италија со 4:0 по

Киев - Шпанија изгледа жестоки во Европскиот Куп финалето во исто време да се осигура себеси како шампиони на Европа, по успешно освојување на Италија со 4:0 во 2012 година Европскиот куп во финалето на Олимпискиот стадион Киев, Украина, Недела или понеделник (2012/7/2) во раните утрински часови часот. Четири гола победа "Ла Furia Roja" испечатени од страна на Давид Силва, Жорди Алба, Фернандо Торес, и Хуан Мата.

Двата тима почнаа играта со бавно темпо од почетокот на минути. Шпански со tiki-Taka тактика, беше во можност да се ограничи на одбраната на Италија. Чави Хернандез ја отвори првата можност за Шпанија во 10-тата минута. Сепак, топки тешко удар започна соработката со CECS Fabregras масна надвор од казна кутија беше лебдеше над пречката тенки Италија.

Четири минути подоцна, шпански конечно беа во можност да го промените првиот резултат благодарение на цели од Силва во 14 минута. Почнувајќи од Чави Хернандез, Андрес Иниеста и соблече преку помине на Фабрегас. Избегна офсајд стапица, Фабрегас тогаш прободен во срцето на одбраната и нека мамка капка веднаш се погодени од насловот Силва. Силва беше на чело на топката во гол, 1-0 во Шпанија.

Остави зад себе еден гол, Италија не може да молчи. Марио Балотели речиси изедначени со насловот, кога крстот Федерико Balzaretti не може да се турка од страна голманот Икер Касиљас во 27 минута.

До средината на првиот круг, Шпанија повеќе преживее. Во меѓувреме, Италија и понатаму да се обидат да го расклопат одбрана Жерар Пике и сор. Антонио Касано доби шанса во 29 минута. За жал, снимен Милан напаѓач беше слаба и топката лесно може да се очекува од Casiilas.

Четири минути подоцна, повторно Касиљас повторно врши брилијантно. Овој пат, Реал Мадрид голман беше во можност да го издржат суровата удар Игнацио намали од надвор од кутијата во 33-та минута со многу добро.

Комбинација на Андреа Пирло и Riccardo Montolivo продолжи да се ограничат за одбрана на Шпанија до последната минута од првото полувреме. Продолжи да го нападне ", Gli Azzurri" изгубената концентрација во одбраната. Конечно, тоа може да се користи шпански да го постигне својот втор гол од Алба во минута 42. Добиваат готви преку помине од Чави, Алба тогаш започне хоризонтална насока, без да бидат во можност да се предвиди Буфон.

По полувремето, Италија директно ги потисне на шпански одбрана. Замени Антонио ди Natale, имаше златна можност по офсајд помине во минута 51. Сепак, топки тешко удар во казна кутија уште може да се многу добро предвидени со Касиљас.

Забави темпото на игра во средината, и на вториот. Италија чини дека е тешко да навлезат во шпански одбрана. Во меѓувреме, од страна на Висенте Дел Боске, повеќе на топката во средината на теренот, а повремено малициозни напади од крилја.

Влегуваат во последните десет минути, Италија изгледа се повеќе фрустрирана да не биде во можност да навлезат во шпански тврдина. Таа подоцна беше користи од страна на Иниеста и неговите пријатели да ја преземе играта.

Во 84 минута, замена Фернандо Торес, конечно, попарен надежите на Италија по шпански беа во можност да додадете keungulan 3:0. Добивањето на повратни информации од Чави, на Челзи Напаѓачот, офсајд помине, а веднаш потоа во режија на удар исклучување на лев агол на цел, без да биде во можност да се предвиди Буфон.

Две минути останатите, замена, Хуан Мата исполнува резултат за 4-0 во Шпанија по можност да ги искористат предностите на мамка Торес. Резултат беше исто така, траат до крајот на играта и да ја направат Шпанија како европски шампиони.

Според УЕФА, во текот на играта, Шпанија ја контролираше топката колку што е 52 отсто, а отпуштен девет снимки од 14 точни снимки од голот. Шпанскиот создадени шест шанси од 11 експерименти.

Тимови:
Шпанија (4-3-3): 1-Икер Касиљас, Серхио Рамос, 15, 3-Жерар Пике, 18-Жорди Алба, 17-Алваро Arbeloa; 16-Серџо Busquets, 14-Чаби Алонсо, 8-Чави, 6 - Андрес Иниеста, Цеск Фабрегас 10 - (9-Фернандо Торес 75), 21-Давид Силва (7-Родригез Педро 58).

Италија (4-1-3-2): 1-Џанлуиџи Буфон, 7-Игнацио намали, 15-Андреа Barzagli, 9-Леонардо Bonucci, 3-Џорџо Chiellini (6-Федерико Balzaretti 21), 8-Клаудио Marchisio, 21 - Андреа Пирло, 16-Даниеле Де Роси, Riccardo Montolivo 18 - (5-Тиаго Мота 56), 10-Антонио Касано (11-Антонио ди Natale 45), 9-Марио Балотели.

Судија: Педро Proenca (Португалија)

Преглед: Шпанскиот играч Давид Силва слават гол против Италија во 2012 година Европскиот куп во финалето на Олимпискиот стадион Киев, Украина, во неделата или понеделникот (2012/7/2) во раните утрински часови часот. Целта беше да се отвори победата на Шпанија со 4:0 и го освои Евро 2012 година.